Tagi

Ręcznik Ręcznik bawełniany Ręcznik szybkoschnący Tanie loty Szafa Ubrania Okna Parapety Mycie Jesien Organizery na zabawki Organizery Podróże z dziećmi Ręczniki Plaża Wakacje Torba podróżna Torba podręczna Balkon Lato Upał Wiosna Dom Podróże Pakowanie Podróż Bagaż Święta Porządek Budżetowo Mama urodziny kosemtyczki Organizacja 2024 Łazienka Kuchnia Organizacja domu SPA Relaks Dekoracja domu Zima Porządki w domu kosmetyczki jesień Kosz na pranie ranking Dziecko Pokój ubrania aranżacja wakacje podróż Sprzątanie Pokój dziecięcy Kosmetyczki podróżne Kosmetyczki Kosz na zabawki halloween dekoracja domu balkon dziecko pokój dekoracje udekorowanie pokoju organizer kosz dom okno aranzacja mycie sprzątanie wiosna porządki okna szyby świeżość zapach w domu ładny zapach czyszczenie szafa łazienka wc toaleta czyszczenie piekarnika piekarnik owoce warzywa jak przechowywać owoce sposoby na przechowywanie przedłużenie żywotności owoce w lodówce sypialnia aranżacja sypialni jak zaaranżować sypialnie kosmetyki przechowywanie kosmetyków porządek w łazience święta świąteczne dekoracje zorganizowany Zorganizowany Rutyna Nawyk biurko praca praca przy biurku lista kroków wspomnienia z wakacji kartka z wakacji kartka wakacyjna magnesy na lodówkę magnes podróże urlop wspomnienia lodówka porządek porządek w lodówce czystość czystość w lodówce bałagan w lodówce sprzątanie lodówki czyszczenie lodówki jak wyczyścić lodówkę jak umyć lodówkę czysty dom samopoczucie

Ostatnie artykuły

Jak sprawnie zadbać o pościel

comment0 komentarze person Wysłane przez: Weronika Czarny list W: Sprzątanie

Pościel - tkanina, która towarzyszy nam od dawien dawna. Wielu z nas stara się dbać o tę część sypialni, ale czy na pewno pamiętamy o wszystkim? A może powielamy błędy, które mimo wielu uważane za prawidłowe okazują się mitem.

Poniżej przedstawiam swoje przemyślenia poparte wykonaniem ich na własnej pościeli dotyczące dbania oraz pielęgnacji elementów naszego łóżka.

Pierwsze pranie zakupionej pościeli

Mimo, że producent ani metka nie nakłada obowiązku wyprania nowo zakupionej pościeli, moim zdaniem bardzo ważne jest by pościel, która dopiero co dotarła do nas ze sklepu uprać. Należy zaznaczyć, że nie musi to być intensywny tryb prania, a w przypadku gdy jednak nie chcesz od razu wkładać pościeli do pralki alternatywą może być zwykłe namoczenie pościeli w letniej wodzie.

Pranie w odpowiedniej temperaturze

Jeśli powiedzieliśmy już sobie o praniu nowej pościeli, należy teraz zająć się częstszym przypadkiem - pielęgnacją pościeli przy codziennym użytkowaniu jej. Powinniśmy zacząć tutaj od temperatury w jakiej należy prać pościel. Częstym mitem powielanym z dawnych czasów jest zalecenie prania w wysokich temperaturach. Już od dawna producenci i dystrybutorzy pościeli otwarcie mówią, że 40 stopni Celsjusza w zupełności wystarcza na wypranie i odświeżenie. Dzięki temu zadbasz o jakość materiału co może znacznie wydłużyć użytkowanie.

Jak najmniej detergentów

Jeżeli chodzi o środki czystości, należy używać tych najbardziej zbliżonych do naturalnych. Produkty, które zawierają nadtlenek benzoilu lub alfa-hydroksykwasów mogą powodować odbarwienia na pościeli, a dodatkowo niszczyć materiał. Zalecałabym również używanie płynnych środków czystości, może zdarzyć się, że proszek nie zostanie doprany przez co pościel stanie się twarda i sztywna.

Z czym prać pościel

Pamiętaj by przede wszystkim dobierać materiały do prania kolorem, najczęściej będą to materiały białe lub jasne. Dodatkowo miej na uwadze by inne materiały do prania nie zawierały zamków ani metalowych guzików, które mogą zniszczyć lub rozpruć pościel.

Według mnie, najlepszym rozwiązaniem jest by wszystkie pościele prać razem, nie uzupełniając już bębna pralki dodatkowymi ubraniami.

Przed włączeniem prania warto pozapinać wszystkie guziki pościeli.

Pielęgnacja po praniu

Po praniu pościel należy jak najlepiej wysuszyć, jeśli masz możliwość najlepiej wystawić ją na zewnątrz. oprócz tego pamiętaj by wysuszoną pościel zawsze wyprasować, zwiększy to miękkość materiału i dodatkowo umożliwi szybsze założenie pościeli.

Jak jeszcze zadbać o pościel i poduszki

Jeśli możesz, staraj się jak najczęściej wietrzyć pościel i kołdrę. Jeżeli zrobisz to pierwszy raz różnicę poczujesz już pierwszej nocy po przewietrzeniu. Regularne wietrzenie pościeli sprawi, że będzie ona odświeżona, zaś promienie słońca latem, a zimą mróz pomogą w pozbyciu się roztoczy i drobnoustrojów.

Nie każdy ma jednak możliwość wystawienia pościeli i kołdry na zewnątrz, dlatego staraj się codziennie przykrywać pościel narzutą, która będzie chronić przed opadającym kurzem

Dodatek - jak składać pościel

  • W kostkę - najpopularniejszy sposób składania pościeli. Kolejne elementy pościeli należy ułożyć na sobie tworząc blok złożonych w kwadrat materiałów
  • Na prezent - mniej popularnym, ale niezwykle ciekawym sposobem jest składanie w sposób by poszewkę i poduszkę należy złożyć w niewielkie prostokąty o tej samej wielkości. Drugą poszewkę na poduszkę trzeba złożyć podobnie, ale nakładając ją pod kątem 90 stopni na brzegu już wcześniej przygotowanych poszewek na kołdrę i poduszkę. Teraz poszewką od poduszki należy zwinąć leżące poziomo poszewki i gotowe!

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień